Stosujemy dobre żele dla sportowców

Dobór odpowiedniego żelu energetycznego jest kwestią bardzo indywidualną. Z tego względu najlepszym sposobem jest wypróbowanie różnych produktów, aby znaleźć nam odpowiadający. Przydatne mogą być rekomendacje innych osób, możemy dopytywać na forach biegowych, jednakże zarówno preferencje smakowe, jak i reakcje układu pokarmowego bywają bardzo odmienne. Na co zwracać uwagę w czasie wyboru?

Kryteria wyboru żeli dla sportowców

żel energetyczny dla sportowców W czasie poszukiwań najodpowiedniejszych żeli energetycznych warto w pierwszej kolejności skupić się na składzie oraz na dodatkach. Pierwszorzędnym zadaniem jest dostarczanie łatwo dostępnej energii w formie węglowodanów lub średniołańcuchowych tłuszczów. Niektóre żele mają w swoich składach inne dodatki, jednak powinien być to aspekt drugorzędny. Dodatek, którego obecność warto rozważyć w niektórych przypadkach to kofeina. Jej działanie pobudzające może poprawiać zdolności wysiłkowe. Warto świadomie wybrać żel energetyczny dla sportowców. Kolejnym aspektem jest konsystencja, ponieważ żel powinien być wystarczająco płynny i dzięki temu łatwy do połknięcia. Smak żelu będzie zawsze podyktowany obecnością węglowodanów pod różnymi postaciami. Na rynku dostępne są bardzo różnorodne smaki. Często ten sam smak od różnych producentów może się znacznie różnić, dlatego nie warto tylko samą nazwą się sugerować.

Ważnym aspektem w czasie poszukiwania najlepszych żeli dla sportowców jest opakowanie. Wybór kształtu czy rodzaju opakowania może być bardzo indywidualny. Konieczne jest bowiem wypracowanie własnej strategii wyciągania, rozpakowywania oraz spożywania żelu, często w trakcie trwania aktywności sportowej. Preferencje mogą być także różne w zależności czy jest to trening, czy zawody sportowe. Najważniejsza jest jednak poręczność i wygoda użycia.